Kamienica

Kamienica Dawida Szmulewicza przy ulicy Piotrkowskiej 37 w Łodzi.

Posesja przy ulicy Piotrkowskiej 37 należała w 1887 roku do Icka Lejba Kona. Stał tam wtedy parterowy budynek frontowy, z przylegającą do niego jednopiętrową oficyną, a od południowej granicy znajdowała się trzypiętrowa oficyna.

W 1894 roku właścicielem działki został Dawid Szmulewicz. Na jego zamówienie w roku 1903 wzięty łódzki architekt, Gustaw Landau-Gutenteger, opracował projekt nowej kamienicy, z elewacją w modnym wówczas stylu secesji oraz z oficynami. Projekt zrealizowano już w 1904 roku.

Jako pierwsza, przy samej ulicy, powstała imponująca, sześciokondygnacyjna frontowa kamienica czynszowa, wzniesiona na planie prostokąta. Jej parter miał zawsze handlowy charakter, natomiast wyższe kondygnacje przeznaczono na mieszkania. Po wybudowaniu budynku frontowego, nieruchomość została dodatkowo zabudowana od wewnątrz, dwiema sporymi oficynami (cztero- i pięciokondygnacyjną), ustawionymi skośnie do głównego budynku i jedną poprzeczną (pięciokondygnacyjną), zamykającą podwórze od strony zachodniej.

Elewacja frontowa jest bardzo bogata i należy się jej szczególna uwaga. Wyróżnia się wysoki na trzy piętra wykusz, stanowiący środkową oś budowli, który wsparty jest na wolutowych wspornikach nad parterem. Zamyka go balkon przykryty baldachimem zwieńczonym smukłą kopułą nakrytą hełmem. Nadproża okien fasady ozdobione są secesyjnym ornamentem: liście, wstęgi, głowy lwów i maski kobiece (maszkarony). Okna na drugim i trzecim piętrze są prostokątne, a na piętrach pierwszym i czwartym oraz w górnej części wykusza zamknięte są łukiem. Architekt zaprojektował również stolarkę drzwi i okien, bramę wraz z kratami o delikatnym rysunku charakterystycznym dla secesji. Zachowała się dekoracja bramy wjazdowej, balustrada schodów, a także sztukatorski wystrój pomieszczeń i klatek schodowych. W wystroju dominują motywy zgeometryzowane, podkreślające zarówno wertykalny jak i horyzontalny podział fasady.

Kontakt

Zadzwoń: +48 796 800 178 | Napisz: piotrkowska37@odnova.pl